Riddle: There is a clothing store in Bartlesville. The owner has devised his own method of pricing items. A vest costs $20, socks cost $25, a tie costs $15 and a blouse costs $30. Using the method, how much would a pair of underwear cost?
Answer: $45. The pricing method consists of charging $5 for each letter required to spell the item.
SHARE
Share:
By Letter by Number Riddle Meme.
By Letter by Number Riddle Meme.
Fathers Day Riddles are hand picked Fathers Day Riddles for use by teachers in the classroom and for home school lessons. This fathers day riddles quiz provides the option to be downloaded as a PDF or printable directly from the Fathers Day Riddles quiz page.
5 logic puzzles are hand picked 5 logic puzzles for use by teachers in the classroom and for home school lessons. This 5 logic puzzles quiz provides the option to be downloaded as a PDF or printable directly from the 5 logic puzzles quiz page.
10 Best Riddles For Kids are hand picked 10 Best Riddles For Kids for use by teachers in the classroom and for home school lessons. This 10 best riddles for kids quiz provides the option to be downloaded as a PDF or printable directly from the 10 Best Riddles For Kids quiz page.