Last updated:
Math Riddles for Kids and Adults to Solve
Do you love math? Love numbers? Love the thrill of problem-solving and the quiet satisfaction of finding that one right answer? If so, these math puzzles and riddles in mathematics are just for you! Make math lessons more exciting and funny with riddles for kids like math riddles for kids.
Riddle: How do you make the number 7 even without addition, subtraction, multiplication, or division?
Answer: Drop the "S".

Riddle: How can you write down eight eights so that they add up to one thousand?
Answer: 888 + 88 + 8 + 8 + 8 = 1000.
Riddle: How can you take 2 from 5 and leave 4?
Answer: F I V E
Remove the 2 letters F and E from five and you have IV which is the Roman numeral for four.

Riddle: How many sides does a circle have?
Answer: Two. The inside and the outside.
Riddle: How many times can you subtract the number 5 from 25?
Answer: Once, because after you subtract 5 from 25 it becomes 20.

Riddle: When John was six years old he hammered a nail into his favorite tree to mark his height. Ten years later at age sixteen, John returned to see how much higher the nail was. If the tree grew by five centimeters each year, how much higher would the nail be?
Answer: The nail would be at the same height since trees grow at their tops.
Riddle: I am four times as old as my daughter. In 20 years time I shall be twice as old as her.
How old are we now?
Answer: I am 40 and my daughter is 10.

Riddle: What did one math book say to the other math book?
Answer: Do you want to hear my problems?
Riddle: Lily is a lilypad in a small pond. Lilly doubles her size each day, On the 20th day she covers the whole pond. On what day was Lily half the size of the pond?
Answer: Day 19, it's not 10 because on day 20 she doubled from day 19, so 19 must be half the size of the pond.
Riddle: There is a clothing store in Bartlesville. The owner has devised his own method of pricing items. A vest costs $20, socks cost $25, a tie costs $15 and a blouse costs $30. Using the method, how much would a pair of underwear cost?
Answer: $45. The pricing method consists of charging $5 for each letter required to spell the item.