ADVERTISEMENT
Riddle:

If 10 bags of jelly beans and 6 licorice sticks cost $1, and 10 licorice sticks and 6 jelly bean bags cost 92 cents.


How much does one licorice stick cost?


 

Answer:

5 cents. Jelly bean bags cost 7 cents.

Is this worth sharing?
Comment

POW: 07-16-2018

Riddle:

Take eight small sticks, four of which are half the length of the other four. Make three equal squares out of the sticks.

Answer:

Use the longer four sticks to be sharing sides between the squares and at the end their should be three intertwined squares.

Is this worth sharing?
Comment

POW: 07-09-2018

Riddle:

Walking home one day, you take a short cut along the train tracks. The tracks cross a narrow bridge over a deep gorge. At the point you are 3/8 of the way across the bridge, you hear the train whistle somewhere behind you. You charge across the bridge, and jump off the track as the train is about to run you down. As it happens, if you had gone the other way, you would have reached safety just before being run over as well. If you can run ten miles per hour, how fast is the train moving?

Answer:

The train is moving at 40 miles per hour. Imagine that a friend is walking with you. When the train whistle blows, you head away from the train, he heads toward it. When he reaches safety, you will be 6/8 (or 3/4)of the way across the bridge, and the train will have just reached the bridge. For the train to cross 4/4 of the bridge in the time you cross the remaining 1/4, the train must be moving four times your speed.

Is this worth sharing?
Comment

POW: 07-02-2018

Riddle:

Lazy Larry agreed to work on a job for his brother-in-law for thirty hours at eight dollars an hour, on the condition that he would forfeit ten dollars per hour for every hour that he idled. At the end of the thirty hours Larry wasn't owed any money and didn't owe his brother-in-law any money either. How many hours did Larry work and how many hours did he idle?

Answer:

Lazy Larry worked 16-2/3 hours and idled 13-1/3 hours. 16-2/3 hours, at $8.00 an hour amounts to the same amount as 13-1/3 hours at $10.00 per hour.

Is this worth sharing?
Comment

POW: 06-25-2018

Riddle:

What can go up and come down without moving?

Answer:

The temperature.

Is this worth sharing?
Comment
ADVERTISEMENT
Riddle:

Lighter than what I am made of, More of me is hidden than is seen. What am I?

Answer:

An iceberg.

Is this worth sharing?
Comment

POW: 06-11-2018

Riddle:

A boy has as many sisters as brothers, but each sister has only half as many sisters as brothers.


How many brothers and sisters are there in the family?

Answer:

Four brothers and three sisters.

Is this worth sharing?
Comment

POW: 06-04-2018

Riddle:

Jack has 8 bricks 7 of them weights the same amount and one is slightly heavier. Using a balance scale, how can Jack find the heavier brick in two weighings?

Answer:

First he split them in to piles of 3, 3, and 2 bricks. Then he weighs both groups of 3 with each other. If they balance he knows the brick is one of the 2 unweighed bricks and he can weigh them to find the heaver one. If the the stacks of 3 bricks do not balance, he will weigh 2 of the 3 bricks. If they balance he will know the brick left unweighed is heavier, or if they do not balance, he will find the heavier one.

Is this worth sharing?
Comment

POW: 05-28-2018

Riddle:

I'm a god, a planet, and measurer of heat.


Who am I?

Answer:

Mercury.

Is this worth sharing?
Comment
Riddle:

A man has Ten Horses and nine stables as shown here. [] [] [] [] [] [] [] [] [] The man wants to fit Ten Horses into nine stables. How can he fit Ten horses into nine stables?

Answer:

One letter for each stable. [T][E][N] [H][O][R][S][E][S]

Is this worth sharing?
Comment
ADVERTISEMENT